Treiball

Treibball je nový šport, založený holanďanom žijúcim v Nemecku – Jan Nijboerem. Pôvodne vymyslený ako zábava pre ovčiarske psy.
Úlohou psa je premiestniť určitý počet gymnastických lôpt usporiadaných do trojuholníka do bránky na čas, pričom chyby sú penalizované. Obtiažnosť je daná súťažnou kategóriou.

Rozdelenie tried :
Prípravná trieda – TRB Z
Výkonostné triedy – TRB 1,2,3

Každá výkonnostná trieda sa delí na kategóriu small (do 40 cm kohútiková výška) a large (nad 40 cm kohútiková výška).
V TRB 1,2,3 – sa mení počet gymnastických lôpt a zväčšuje sa vzdialenosť bránky a tiež sa zmenšuje priestor, kde sa psovod môže pohybovať.
Na Slovensku zatiaľ nie je klub, ktorý by zastrešoval tento zaujímavý šport a nie sú k dispozícií ani tréneri a školenia. Avšak naši susedia – Česká republika, majú svoj oficiálny klub kde sa dočítate podrobne o pravidlách a tiež poskytujú možnosti tréningov a školení a taktiež oficiálnych pretekov (http://treibball-klub.cz/).

Treiball je šport vhodný pre každého, pre všetky plemená a veľkosti psov. Na rozdiel od agility, frisbee a podobných športov nie je náročný na pohybový aparát psa a môžu sa mu teda venovať tak hendikepované psy (dysplázia), ako aj psy staršie, či šteniatka bez strachu o správny vývoj.
Taktiež pre psovoda je tento šport nenáročný a môžu sa mu venovať všetky vekové kategórie. Je vhodný pre majiteľov, ktorý sa chcú so psom zabaviť a učiť pozitívnou metódou.

Zdroj : http://treibball-klub.cz/